ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ !!!

Среќни и пријатни Велигденски празници ! ….Возљубени чеда во Христа Воскреснатиот, Празникот на Христовото Воскресение нè потсетува да размислуваме за…

Велигден 2020

Возљубени во Господа! Драги браќа и сестри! Имено, знаете дека вирусот наречен Корона – Ковид 19 веќе одамна пркоси низ…

избори 837…

ЈАВЕН ПОВИК ПРЕДВРЕМЕНИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2020 Се повикуваат државјаните на Република Северна Македонија во Швајцарската Конфедерација, кои сакаат да го…

Гоце Делчев

Ѓорѓи Николов Делчев, попознат како Гоце Делчев (Кукуш, 4 февруари 1872 – Баница, 4 мај 1903) — Mакедонски национален херој,…

Годишно Собрание – МПЦО

Македонската православна црковна општина Св. Наум Охридски во Триенген, во недела на 26.01.2020 го одржа своето 28-мо годишно собрание. Пред…

Томе Илиев Секстет

Наскоро, повторно ќе имаме можност да уживаме во прекрасните композиции на Томе Илиев.Почеток на месец март во Цирих и Винтертур!!!

Богојавление – Водици

На денешната света Архиерејска Литургија со која чиноначалствуваше Неговото Високо Правосвештенство Митрополитот Европски Пимем се изврши традиционалното фрлање на крстот…

»Вешта жена 2019«

И оваа година »Организацијата на жените од Македонија во Швајцарија«, ОЖМ-Ш, ја организираа манифестацијата “ВЕШТА ЖЕНА“ – Швајцарија Овојпат масите…